A fogszabályozás a fogak hosszútávon való megőrzésének egyre elfogadottabb módszere. Szerencsére terjed a társadalomban az a nézet, hogy a fogszabályzó viselése nem szégyen, hanem sokkal inkább az igényesség, az önmagunkra való odafigyelés szimbóluma. Egyre több felnőtt visel rögzített fogszabályzót, és sok iskoláskorú is lelkesen jelenik meg a fogszabályzó rendelésen. Ennek magyarázata lehet, hogy napjainkban egyre nagyobbak az esztétikai elvárások. Mindenki megnyerő mosolyra, fehérebb fogakra vágyik, hiszen ez nagymértékben hozzájárul a munkahelyi és magánéleti sikereinkhez is.
A szépség természetesen nem objektív fogalom, bárkiben felmerülhet a kérdés, hogy „miért olyan nagy baj, ha valakinek kissé szabálytalanul állnak a fogai? Egyedi karaktert is kölcsönözhet az arcának”. Ámde ez nem ilyen egyszerű, mert az esztétikum szoros összefüggésben van a funkcióval. Gondoljunk csak arra, hogyha például gerincferdülése van valakinek, az a későbbiekben hátfájást, egy lúdtalp lábfájást stb. okozhat. Az előbb említett testrészeink egész testünk súlyát viselik, lényeges tehát, hogyan épülnek fel! Gondoljunk bele, milyen erőnek vannak kitéve fogaink. Tudta Ön, hogy rágáskor 500 Newton, azaz 50 kiló súlyának megfelelő erőt fejt ki a rágóizom, amely szervezetünk egyik legerősebb izma? Ez minden áldott nap többször is megterheli a fogakat, így tehát nem mindegy, milyen irányból kapják ezt a terhelést. És ez csak egy ok a sok közül, amiért érdemes belevágni a fogszabályozásba. Foglaljuk tehát össze!
Miért is érdemes szabályoztatni fogainkat?
Tekintse meg az alábbi előtte-utána képeket:
Még több előtte-utána kép a fogszabályozásról!
Esztétikai megfontolások
- A harmonikus arc és fogazat kellemes benyomást kelt másokban és bennünk is, amikor tükörbe nézünk. A külső és a belső pozitív visszajelzés megerősíti önbizalmunkat, nem kell többé visszafogottan nevetnünk.
- A fogszabályzó viselése és a rendezett fogazat egészséget és a saját egészségünkkel való törődés igényét sugározza mások felé. Ez felvilágosult, egészségtudatos ember benyomását kelti.
- Különösen gyermekkorban, de felnőttkorban is negatív hatással lehetnek személyiségünkre bizonyos állcsontok helyzetével, méretével kapcsolatos eltérések.
- Az előreugró, nagy áll agresszív karaktert kölcsönöz az arcnak, mivel még mélyen bennünk gyökerezik, hogy a nagy, erős állkapocs a ragadozókra jellemző, így erőt, agressziót szimbolizál. Ezek sokszor tudattalan előítéletek a környezet részéről.
- Ugyanígy a kicsi, hátrahelyezett állkapocs egyfajta védtelenséget sugározhat, mivel ez a kisebb rágcsálók (esetükben normális) sajátossága.
- Ezek az előítéletek bizonyos esetben visszahatnak az egyén viselkedésére, így az ilyen rendellenességek orvoslása kivédi ezek káros pszichés hatásait.
Funkcionális megfontolások
- A torlódott, egymást részben fedő, vagy éppen hézagos fogakat sokkal nehezebb, vagy éppenséggel lehetetlen megfelelően tisztítani. Sok esetben a szuvasodás és az ínygyulladás (hosszú távon fogágybetegség kialakulásához vezet!) oka a szabálytalan fogazat. Még ha igyekszünk is, és lelkiismeretesen tisztítjuk, idővel akkor is kialakul valamilyen elváltozás, amely megrövidíti a fogak élettartamát. Gondoljunk bele, idősebb korunkban mivel szeretnénk rágni, és mennyi időt, pénzt, fáradságot spórolunk meg, ha inkább megelőzzük a bajt!
- A szájból kiálló felső metszőfogak nem részesülnek a nyál tisztító, védő hatásában, mivel a szájüregen kívül helyezkednek el, és folyton kiszáradnak. Ezért hihetetlenül hamar elkezdenek szuvasodni, és a felettük lévő íny is csúnyán begyullad.
- A hangképzésben is fontos szerepe van a fogaknak. Több hangot is úgy ejtünk ki, hogy fogaink érintkeznek egymással, nyelvünkkel, vagy ajkunkkal. A fogazat egyes rendellenességeinél ezért különböző beszédhibák alakulnak ki, amelyeket fogszabályozás segítségével orvosolni lehet.
- A fogak helytelen érintkezése bizonyos fogakra, fogcsoportokra többletterhelést ró. Nem véletlenül van így kitalálva a fogazat, ugyanis szabályos helyzetben a rágóerő egyenletesen oszlik el a 32 (vagy 28) fogon. Az abnormális többletterhelés egyrészt jelentkezhet a túlterhelt fogak fájdalmaként, másrészt a fogágy károsodásaként (fogágybetegséget súlyosbítja), harmadrészt a rágóízület elváltozásaiban is. A fogak, a fogágy, és a rágóízület együttesen alkotják az ún. rágóapparátus egységét, így bármelyik részének megbetegedése esetén számolhatunk az egész egység funkciócsökkenésével.
- A fogak rendellenes helyzete sok esetben a rágóképesség csökkenését eredményezi. A páciensek néha észre is veszik magukon, hogy a rágásban szinte elfáradnak, valahogy nem jó érzés rágni. Ha az étel nem kellően pépes állapotban kerül a gyomorba, hosszú távon ez a gyomor megbetegedéséhez vezethet.
- A szabálytalan fogazat fent említett hátrányait felnőtt pácienseink gyakran tapasztalják, viszont ha szülőként gyermekünk fogazati rendellenességét látjuk, gyakran elfogultak vagyunk, mondván: „Milyen aranyos nyuszi fogai vannak!” Ilyenkor fontos, hogy tudjuk, milyen problémák forrása lehet a későbbiekben a fogazati rendellenesség, és tudatos döntést tudjunk hozni gyermekünk egészsége érdekében.
Fogazati rendellenességek
- Torlódás
- Nyitott harapás (a metszőfogak nem érnek össze harapáskor)
- Áttörésben visszamaradt fog
- Keresztharapás (pl. a felső fog nem az alsó elé, hanem mögé harap)
- Fogíven kívül, vagy belül álló fog
- Fogak túlzott kifelé, vagy befelé dőlése
- Számfeletti fogak (normálisnál több)
- Fogcsíra hiánya
- Mélyharapás (a felső metszők harapáskor túlzottan fedik, vagy eltakarják az alsókat)
Állcsontokat érintő rendellenességek
- Alulfejlett, vagy éppen túl nagy állkapocs
- Alulfejlett, vagy nagy felső állcsont
- Ezek kombinációja, azaz aránytalanság a két állcsont mérete között
- Aszimmetria
- Ajak- és szájpadhasadékok
- Fogpótlás előkészítése (ha a fogak helyzete, tengelyállása nem garantálja a fogpótlás sikerét)
- Fogágybetegség miatt meggyengült fogak sínezése
- Genetikai okok
- A fogaink mérete és alakja genetikailag meghatározott. Az állcsontok mérete viszont más gének által kódolt. Így előfordul, hogy túl nagy fogak mellé kis állcsontokat öröklünk, melynek torlódás lesz az eredménye.
- Sok eltérés önmagában öröklődhet, például az előreálló, túlfejlett állkapocs (bulldogharapás), a csírahiány, hasadékok (ajakhasadék, szájpadhasadék), mélyharapás.
- Külső ártalmak
- Rossz szokások, funkcionális zavarok
- Ujjszopás (a gyermek ujjával kifelé löki felső metszőit)
- Nyelvlökéses nyelés (nyeléskor a nyelv a két fogsor közé szorul)
- Ajakszorításos nyelés (nyeléskor az alsó ajak beszorul a felső metszők mögé)
- Körömrágás
- Fogcsikorgatás (többnyire éjszaka történik, gyakran stressz miatt)
- Táplálkozási zavarok (nem szopik a baba, nem rág eleget a gyerek)
- Gátolt orrlégzés (Ha sokáig beteg a gyermek, orrán nem kap levegőt, szájon át lélegzik. Így ajkai mindig nyitva vannak, fogait nem támasztja meg az ajak izomzata, ezért kifelé dőlnek a felső metszők.)
- A kisgyermek helytelen fektetése (Túl magas, vagy túl alacsony párna, melynek következtében az áll előre-, vagy hátracsúszhat.)
- Idő előtti tejfog eltávolítás (A tejfogat váltó maradó fog előtörése előtt több mint egy évvel történő tejfog eltávolítás.) Nagyon sok rendellenességet okoz a korai tejfog eltávolítása, mert a szomszédos fogak a foghiány felé vándorolnak, és a később áttörő maradó fognak nem marad hely, soron kívül fog állni. A harapás is megsüllyedhet, aminek mélyharapás lesz a következménye. Ennek megelőzésére egyrészt a fogmegtartást részesítjük előnyben. Ha a fogeltávolítás mindenképp szükséges, helyfenntartók alkalmazását szoktuk javasolni. Ez lehet kivehető, vagy rögzített, kis kiterjedésű készülék, ami a gyerekeket nem zavarja.
- Trauma (Tejfogat ért baleset következtében egyáltalán nem, vagy rendellenes helyzetben tör át az alatta lévő maradó fog.)
- Embrionális ártalmak (sugárhatás, gyógyszerek, rózsahimlő)
Közös fogmosások alkalmával játsszunk gyermekünkkel, mutassuk egymásnak fogainkat, vigyorogjunk! Ekkor észrevehetjük gyermekünkön a fogívek egymáshoz viszonyított helyzetének rendellenességeit. A normális fogsorzáródásra jellemző, hogy a felső fogak elöl, körülbelül 2 mm-rel az alsók előtt helyezkednek el, azaz a felső fogív kicsivel nagyobb. Ha ez a helyzet fordítva van, például egy vagy több alsó fog a felső előtt van harapáskor, feltétlenül keresse fel rendelőnk fogszabályozó specialistáját!
Fogazati rendellenesség figyelmeztető jele lehet:
- a gyerek beszédhibás
- nem tud jól rágni
- ajkára harap
- ínyére harap
- állkapcsa feltűnően nagyobb vagy kisebb
- ajka gyulladt
- ínye vérzik
* Ha már a tejfogazatban észlelhető valamilyen harapási eltérés, akkor már 4 éves kor után el lehet kezdeni szabályozni, hogy megelőzzük a beszédhibák kialakulását. A bulldogharapás (az alsó metszők harapáskor előrébb vannak, mint a felsők) például egy olyan rendellenesség, amelyet később sokkal nehezebb kezelni. Ha a gyerek 4-6 éves korában még szopja az ujját, akkor is javasolt elkezdeni a fogszabályozást (ekkor még kivehető készülékkel) a leszoktatással párhuzamosan.
* 6-12 éves korig kedvezőek a fogszabályozás feltételei, mivel a növekedés gyors ütemben zajlik. Ilyenkor majdnem minden rendellenesség jól kezelhető. Ha nem tapasztalunk semmilyen komolyabb eltérést (nyitott harapás, bulldogharapás) a gyermek fogazatában, elég, ha ebben a periódusban (7 évesen) visszük el az első ellenőrzésre gyermekünket.
* A tinédzserkor főként rögzített fogszabályozó készülék viselésére alkalmas időszak. Ekkor még az állcsontok növekedése, helyzete is befolyásolható kisebb mértékben.
* Felnőttkorban is szép eredményeket lehet elérni fix (rögzített) készülékkel, a fogak ilyenkor is elmozdíthatók az állcsonton belül. A készülék a fogakon keresztül tulajdonképpen a csontra fejt ki erőhatást. A csont a nyomás hatására felszívódik, húzás hatására gyarapszik. Így a fog a nyomás irányába mozdul. Ez a mechanizmus bármely életkorban hatékonyan működik, akár 20, akár 50 éves a páciensünk!
Milyen készülékekkel történik a fogszabályozás?
A készülékek két nagy csoportját különböztetjük meg:
- Rögzített készülékek
- Kivehető készülékek
A fő különbség közöttük az, hogy míg a rögzített készülék a fogakra van ragasztva, így állandó hatást fejt ki, addig a kivehető készülék speciális kapcsokkal rögzül a fogakhoz, és hatását csak akkor fejti ki, amikor a páciens viseli.
Konzultáció a fogszabályozó szakorvosunkkal
Az első személyes találkozó alkalmával Ön elmondja, milyen okok hatására szeretné fogait szabályoztatni. A rendelőnk specialistája felméri, milyen rendellenesség áll a háttérben és az milyen megoldással orvosolható. Ha gyermekéről van szó, megállapítjuk, szükség van-e szabályozásra, vagy érdemesebb-e várni azzal. Megbeszéljük, mire lehet számítani a későbbiekben, szükséges-e kiegészítő kezelés, izomtorna, szájsebészeti beavatkozás, foghúzás.
Kezelési terv elkészítése
Ahhoz, hogy specialistánk elkészíthesse a pontos kezelési tervet, részletes adatoknak kell rendelkezésére állnia.
Fogszabályozó fogorvosunk elemzéseket végez az alábbi adatok alapján:
- Panoráma-röntgen, ami áttekintést ad a fogak alakjáról, a gyökerek lefutásáról, vegyes fogazatban a még elő nem tört maradó fogak számáról és azok állapotáról, illetve a bölcsességfogak helyzetéről.
- Teleröntgen, ami segítséget nyújt az arckarakter megítéléséhez. Az állcsontok egymáshoz viszonyított mérete, helyzete és szöge a felvételen látható és számítható. Ennek alapján jutunk korrekt diagnózishoz. A növekedési tendenciák megítélésére is igen hasznos a teleröntgen felvétel.
- Ún. tanulmányi gipszminták az alsó és a felső fogívről. A gipszmintát a fogazatról vett lenyomatok segítségével készítjük el. A mintákon a helyigény kimérhető és a fogazati viszonyok tanulmányozhatók. Dokumentáció céljából ezeket megőrizzük.
- Fotók, amelyeken a profil és arcesztétika tanulmányozható. A kezelés végén összehasonlítjuk az arcprofilt a kiindulási állapottal.
- Az állkapocsízület vizsgálata, amelynek során felmérjük az állkapocsízületek állapotát és az esetleges panaszok okát.
Ezek alapján a fogorvos számításokat végez, pontos diagnózist állít fel, és egyénre szabottan állítja össze a kezelés elemeit, felbecsüli a kezelés várható időtartamát, költségeit.
A fogszabályozó készülék használatát megelőző lépések
Ha Önnek rögzített készüléke lesz, a kezelés előtt:
- minden szuvasodást el kell látni
- a fogkövet el kell távolítani
- a fogágy betegségeit orvosolni kell
A kezelés idején viselhet ideiglenes vagy végleges fogpótlást is, ez nem zárja ki a fogszabályozást. A szájápolás technikáját még az elején el kell sajátítani, hiszen a fogszabályzás alatt fokozott a fogszuvasodás esélye. Ha szükséges, fogeltávolítást is végzünk. A készülék ragasztása előtt ún. szeparáló („szétválasztó”) gumikat helyezünk be első rágófogai elé és mögé. Ez azért kell, hogy a szeparáló gumi enyhe nyomásának hatására kicsiny rés keletkezzék az első rágófog előtt és mögött. Ide kerül majd a gyűrű, amely az egész fix készülék „bázisa”.
Ha kivehető készüléket tervezünk, annak elkészítéséhez lenyomat szükséges a fogakról. A lenyomat a fogsor negatív mása, kellemes szagú és ízű anyaggal vesszük le, amely a szájban szilárdul meg. Kiválasztjuk a készülék színét, díszítését (gyermekeknél nagyon lényeges) szivárványszínű, pink, csillámporos, figurás: csak a fantáziája szab határt. A lenyomatot elküldjük a laborba, ahol pontosan az anatómiai szituációnak megfelelő készüléket alkotják meg egyéb információk felhasználásával.
A készülék átadása, ragasztása, aktiválása
A kivehető készülék átadásakor szakorvosunk ellátja Önt megfelelő tanácsokkal a készülék kezelésével, tisztításával kapcsolatban, és felkészíti az esetleges kellemetlenségekre. (A tisztításra javasoljuk az egyébként kivehető fogsorok tisztítására használatos pezsgőtablettákat.)
A fix készülék beragasztása szintén nem jár fájdalommal. Ilyenkor az ajkakat finoman eltartjuk, hogy ne legyenek nedvesek a fogfelszínek. Először a gyűrűt tesszük fel a rágófogakra, majd jönnek a brackett-ek. Gyors leszárítás után következik a kondicionálás, mosás, szárítás, ragasztás, szépen sorban, minden fogra. A kezdő ívet (amely az összes közül a leglágyabb) bekötjük a brackettekre, és már kész is a fogszabályzó!
Kezdetben szokatlan lesz, előfordulhat, hogy bántja az arc belső nyálkahártyáját. Erre az időszakra javasoljuk a szilikonrudak alkalmazását. Kis darabot kell lecsípni az anyagból, és azt a problémás bracketre tapasztani, minek hatására máris megszűnik a zavaró érzés!
A fix készülék tisztítására speciális fogkefék, fogselyem használatát javasoljuk, sőt, be is mutatjuk Önnek. Bármilyen panaszával forduljon hozzánk bizalommal!
Rendszeres ellenőrzések sora (aktiválások)
A fogszabályozás éveket vesz igénybe. A fogmozgatás úgy megy végbe, hogy a nyomás irányában felszívódik, a húzás felőli oldalon pedig képződik a csont. A csont átépülése nem egy gyors folyamat. Ezalatt az idő alatt rendszeres ellenőrzés szükséges. A szakorvosunknak látnia kell, hogy az általa tervezett fogmozgatás rendben halad-e, a készülék még fejt-e ki erőt (aktív, avagy sem), szükséges-e cserélni, változtatni.
Az aktiválás a fogszabályzó aktív elemeinek cseréjét, illetve az aktiválható elemek változtatását jelenti. A rögzített készülékeken leggyakrabban a gumikat cseréljük (amelyek pompázhatnak akár a szivárvány színeiben is). A drótligatúrákat (ebből is létezik esztétikus) cserélni, a megfelelő íveket pedig időről-időre váltani kell.
Kivehető készülékeken a fémíveket kell kissé megformázni, hogy újra szorosak legyenek, illetve a fogak mozdulásának megfelelően a műanyag részből néha el kell csiszolni.
A fogszabályzó aktiválása során ellenőrizzük a szájhigiénia állapotát is, mivel a rögzített fogszabályzó nehezíti a szájápolást, és ez fokozott rizikót jelent a fogak számára. A készülék típusától és az adott kezelési szakasztól függően egy, kettő, három, de akár hat hét is lehet a visszarendelés ideje. Az Önnek előírt visszarendelési gyakoriságot kérjük, tartsa be, mert csak így garantálható a kezelés sikere! Ha probléma merülne fel, soron kívül jelentkezzen!
A fogszabályzó készülék eltávolítása
A rögzített készülék eltávolítása gyors, fájdalommentes beavatkozás. A bracketteket finoman meglazítva a fog sérülése nélkül leválnak. Ezután a fogakon maradt ragasztót lepolírozzuk. Ilyenkor szükség van lenyomat vételére, melynek segítségével elkészül az Ön helybentartó (retenciós) készüléke. Erre azért van szükség, mert a kezelés végén fennálló fogállás még instabil, a csont még nem keményedett meg annyira, hogy a fogak biztosan a helyükön maradjanak. Így nagyon könnyen visszaalakulhat a rendellenes helyzet. Meghatározott ideig (rendszerint az aktív, mozgató fázis idejének kétszerese) a fogakat helyben kell tartani a retenciós készülék éjszakai hordásával.
A levételkor fogszabályozó szakorvosunk dokumentálja a végeredményt, röntgen, lenyomat, és más kiegészítő dokumentáció formájában.
Helybentartó fázis
A helybentartás ideje függ az aktív kezelés idejétől és attól, hogy mennyire és milyen irányba mozdítottuk el a fogakat. Ideje több év is lehet. Előfordul, hogy bizonyos fogakat a páciens élete végéig helyben kell tartani. Erre ma már kiemelkedően esztétikus megoldásokkal állunk az Ön rendelkezésére.
A helybentartás eszközei különfélék lehetnek:
- Lehet olyan (korábban aktív) kivehető fogszabályozó készülék, amit már nem aktiválunk tovább
- Lehet egy erre a célra készített kivehető helybentartó készülék (retenciós készülék), amely készülhet:
– Átlátszó műanyagból
– Műanyag és fém kombinációjából
A döntésnél az Ön szempontjai számítanak! Az átlátszó készülék esztétikus, kényelmesebb, viszont nem korrigálható, nem javítható, mint fémmel kombinált társa.
Lehet rögzített helybenntartó készülék, ami többnyire vékonyka drótokból áll, amik a fogak nyelv felőli felszínén (láthatatlan módon) köti össze a fogakat, megakadályozva az elmozdulást.
Az Ön teendői:
- hordani a készüléket
- tisztán tartani a készüléket
- kontroll vizitekre járni
A kezelés végeredménye, hogy Ön bátran mosolyoghat, élvezheti a szabályos fogsora környezetére és Önre tett pozitív hatásait!
A rögzített készülékek részei:
A bracket (tappancs, zár) – ez egy kis, szögletes szerkezet, amelyet felragasztunk a fogra (minden fogra kicsit másmilyet). Képes befogadni a fogszabályozó ívet, mivel van rajta egy kis vízszintes bevágás. A bracket készülhet fémből, amely nagyon strapabíró, ámde nem mindenkinek tetszik. A fém lehet acél, titán vagy arany. Manapság már kaphatóak esztétikus brackettek is, amelyek anyaga lehet műanyag, vagy kerámia. A bracketnek (a négy sarkában) négy „szárnya” is van. Ezek alá kerül be a gumi vagy drót ligatúra, amely odaszorítja az ívet.
Az ív – tulajdonképpen az aktív, működő része az egész készüléknek. Rugalmassága révén az ív saját síkjába húzza a fogakat. Először lágy íveket használunk, majd amikor megszokta a páciens, jönnek az egyre merevebbek, amelyek már tökéletes ívbe rendezik a fogakat. Így a rendszeres vizitek (aktiválások) alkalmával az ívek cserélődnek. Léteznek „memóriás” ívek, amelyek mindig ugyanabba a helyzetbe húzzák a fogakat, amilyenre az ív a behelyezés előtt formázva volt. A fogszabályozó készülék egy enyhe, kontrollált erőt fejt ki a fogakra. Ez a kis erő bizonyos idő alatt képes a fogat elmozdítani és szabályos ívbe rendezni. A folyamatos erő hatására a csont átépül, a nyomás területén lebomlik, a húzóerő területén (azaz a másik oldalon) pedig felépül. Így a fog tulajdonképpen a csontban mozog.
Melyek a rögzített
fogszabályozó előnyei?
- Kiszámítható és jó eredményt lehet elérni vele
- Állandó erőhatást fejt ki, így nagyon hatásos
- Az erő nagysága és iránya pontosan beállítható, ezért a kívánt fogelmozdulás biztosan végbemegy
- A kezelés hatékonysága nagyobb, mint kivehető készüléket alkalmazva
- Finom fogmozgatásokat lehet vele végezni
- Mivel a páciens nem tudja kivenni, állandóan viseli, az eredmény nem függ az együttműködésétől
- Az aktív kezelés (amíg a fogszabályozó rögzítve van a fogakra) általában rövidebb ideig tart, mint kivehető készülékek használatakor, körülbelül másfél évig
- Felnőttkorban is biztonsággal alkalmazható
A rögzített készülék hátrányai!
- Nehezebb a tisztántartása, ezért viselése során nagyon fontos a kifogástalan szájhigiéné
- Esztétikailag hátrányos lehet, bár manapság viselése szinte divatnak számít, illetve kaphatóak már esztétikus készülékek is
- Szájba helyezése, aktiválása hosszabb ideig tart
A rögzített fogszabályzók hátrányai elhanyagolhatóak az előnyökkel illetve az eredménnyel szemben. Ha tökéletesen szabályos, megfelelően funkcionáló fogazatot szeretne, hívja rendelőnket, és keresse fogszabályozó szakorvosunkat.
Szabályozhatjuk segítségükkel egyetlen állcsont fogait, tágíthatjuk az állcsontot (ha az nem elég nagy a fogak számára), illetve megváltoztathatjuk az alsó és felső állcsont viszonyát (ezek az ún. bimaxilláris készülékek). Több készülék egymás utáni alkalmazása is előfordulhat, mivel nem mindegyik készülék alkalmas minden probléma orvoslására. Így, amikor egy rendellenesség megoldódik, szükség lehet egy másik készülékre a másik rendellenesség korrekciója céljából. Sokszor a gyermek egyszerűen kinövi a fogszabályzót, ezért kell új.
A kivehető készülék hordását gyakran követi rögzített készülék alkalmazása. Ez azért van, mert a kivehetővel nem lehet olyan finom fogmozgatásokat végezni, ezért a tökéletes végeredmény érdekében javasoljuk fix készülék behelyezését is.
A készülékek hatásmechanizmusa alapján megkülönböztethetők:
- Funkcionális készülékek – a páciens saját izomerejét használja fel a fogak mozgatására
- Mechanikus készülékek – a beépített rugók és csavarok aktív erejével szabályoznak
Fogszabályozó készülékeink értelemszerűen a szájüregen belül helyezkednek el. Bizonyos esetekben azonban kiegészülnek szájon kívüli résszel is, amely lehet például az ún. headgear, amely a koponyához képest képes mozgatni a fogakat. Ez egy fejpántokból álló rendszer, amely kapcsolódik a fogszabályozó készülék oldalra kinyúló karjaihoz.
Melyek a kivehető
készülékek előnyei?
- A páciens ki tudja venni, így könnyen tisztítható a fog és a készülék is
- A fogakra, állcsontra kifejtett erő nem állandóan hat, és nem túlságosan nagy
- Esztétikailag nem zavaró
- Aktiválása és ellenőrzése kevés időt igénylő feladat
- Segítségével az állcsontok fejlődése gyermekkorban befolyásolható
Melyek a hátrányai?
- A fogak testes elmozdítása nem végezhető velük (csak rögzített készülékekkel)
- Hatékonysága nagyrészt a beteg együttműködésétől (készülék használati idejétől) függ
- Hosszabb kezelési idő
- Nem alkalmazható minden eltérés kezelésére
- Bizonyos életkor után már nem alkalmazható (körülbelül 15éves kor)
Kérdése merült fel? Keressen minket bizalommal:
Kérdését szeretné írásban feltenni?
A gyors kapcsolatfelvételhez kérjük, töltse ki az alábbi űrlapot:
ÁSZF | ADATVÉDELEM | GY.I.K. | IMPRESSZUM | GARANCIA
2018. Minden jog fenntartva. Art of Smile Kft.